background

Meme protezleri mamografiyi etkiler mi?

Meme protezleri mamografiye bazı zorluklar getirse de, deneyimli doktorlar ve teknisyenler meme büyütme operasyonu geçirmiş kadınlarda eksiksiz ve doğru bir mamografi yapabilirler.

Meme protezleri mamografiyi nasıl etkiler?

Göğüs protezlerinin  mamografi sırasında göğüs dokusunun tam olarak görülmesini engellediğini bilmek önemlidir. Ancak protezlerin yerleştirildiği yerde çok önemlidir. Göğüste kas altına yerleştirilen protezlerin,  kaslarının üzerine yerleştirilenlere göre mamografiyi etkileme olasılığı çok daha düşüktür.

Göğüs protezleri, mamografide beyaz, opak bir kitle olarak görünen silikon jel içerir. Çeşitli araştırmalar, meme dokusunun yüzde 15 ila 50’sinden fazlasının protez tarafından kapatılabileceğini göstermektedir. Ek olarak,protezin yerleştirilmesi, doğal meme dokusunun yapısını değiştirebilir, protez, doğal dokuyu bastırabilir veya yerinden itebilir , bu da radyologların kireçlenmeleri, bozuk dokuları ve yoğun, küçük tümörleri fark etmesini zorlaştırabilir. Ayrıca, protezler kanser kitlelerinin görünümünü taklit eden zararsız kalsifikasyonların oluşmasına neden olabilir.

0 312 514 22 24