background

Estetik Meme Dikleştirme Ameliyatı

Kadınların  memeleri, yaşlanmanın, kalıtımın, yer çekiminin, hamileliğin, emzirmenin veya kilo kaybının doğal etkileri nedeniyle sarkabilir. Memeye daha diri bir şekil vermek ve sarkık memeleri dikleştirmek , hacim ve sıkılığını kaybeden memelerin hacim ve sıkılığını artırmak  için yapılan operasyonlara Mastopeksi veya meme dikleştirme ameliyatı denilir.Mastopeksi operasyonu memeyi dikleştirir ve sıkılaştırır. Estetik meme dikleştirmede amaç memenin ve özellikle ucunun doğal olarak öne ilerlemesi ve daha yüksekte yerleşmesidir.

Memeleri dikleşirken büyüklüğünü de artırmak isteyen kadınlarda  hacim eklemek için ameliyat sırasında meme protezleri kullanılır.

Estetik Meme dikleştirme ameliyatı ile  memede ne yapılabilir?

Estetik meme dikleştirme ameliyatı, memenin fazla ve gevşek derisi çıkararak memeyi destekleyen dokuları kuvvetlendirerek daha genç bir görünümle göğüsleri yeniden canlandırır. Estetik meme dikleştirme ameliyatından sonra memeler ve uçları yukarı kalkar ve memeye dokunulunca meme daha sıkı hissedilir. Estetik meme dikleştirme ameliyatı ayrıca,  sarkmış ve genişlemiş meme ucunu çevreleyen koyu tenli areola denilen cildin boyutunu azaltıp, dikleştirebilir.Estetik meme dikleştirme ameliyatı ile beraber bir protez konularak memelerin büyüklüğü artırılabilir.

Estetik meme dikleştirme ameliyatı kimlere yapılır?

En iyi adaylar, memeleri aşağıdaki niteliklere sahip kadınlardır.

Memeleri sarkan , şekil veya hacim kaybetmiş , düzleşmiş , uzamış ve meme uçları aşağı doğru yönelmiş kadınlardır. Ayrıca meme uçları meme altı çizgisinin altında olan kadınlar mastopeksi ameliyatından fayda görürler. Mastopeksi operasyonu olmak isteyen kadınların kilosu sabit olmalı ve gerçekçi hedefleri olmalıdır.

Estetik meme dikleştirme ameliyatı kimlere yapılmaz?

Çocuk sahibi olmayı planlayan kadınların ameliyatı ertelemeleri tavsiye edilir, çünkü hamilelik ve süt verme, ameliyatın sonuçlarını bozabilir.

Estetik meme dikleştirme ameliyatı nasıl yapılır?

Mastopeksi operasyonu mutlaka bir hastanede ve  genel anestezi altında yapılmalıdır, ameliyat yaklaşık 2- 3 saat sürer.

Estetik meme dikleştirme yaparken kullanılabilecek birkaç tip kesi  vardır ve kullanılacak kesi tipi aşağıdaki kriterlere göre saptanır: memenin boyutu ve şekli, sarkma  derecesi, areola / meme uçlarının boyutu ve pozisyonu,fazla cilt miktarı,cilt kalitesi.

Üç çeşit kesi yapılır. Meme ucunun renkli kısmı çevresinde yuvarlak kesi hafif sarkmalarda kullanılır.Memeleri orta dereceli sarkmış kadınlarda renkli kısmını çevreleyen ve aşağı düz seyreden lolipop şeklinde bir kesi kullanılır. Memeleri aşırı sarkmış kadınlarda meme ucundan çapa şeklinde meme kıvrımı boyunca yanlara uzanan bir kesi kullanılır. Ameliyattan önce memeye istenilen şekil ve konturu vermek için ölçüm ve işaretler yapılır. Ameliyat sırasında meme dikleştirilir ve yeniden şekillendirir. Meme ucu yukarı kaldırılarak meme kıvrımının üstüne taşınır. Eğer meme uçundaki renkli kısım genişse daraltılır. Fazla meme cildi çıkarılır . Yatay kesiler meme kıvrımında saklanır. Tüm izler zamanla olgunlaşır ve silikleşir.

Ameliyat sonrası süreç nasıl olur?

Ameliyattan sonra memelere destek olan özel bir sutyen giydirilir. Memelerde rahatsızlık hissi olur ama genellikle çok ağrı olmaz ve  birkaç gün içinde geçer. Bir sonraki sabah hastaneden  çıkılabilir. Memelerde ve meme uçlarındaki uyuşukluklar şişkinlik azaldıkça kaybolur.

0 312 514 22 24