background

Liposuction Ameliyatı Ankara

Liposuction Ameliyatı AnkaraLiposuction sonuçları ne kadar kalıcıdır?

Liposuction işleminin sonuçları kalıcı olarak kabul edilir çünkü vücudunuz işlem sırasında emilen yağ hücrelerinin yerini alacak yeni yağ hücreleri üretemez. Ancak işleminizden sonra sağlıklı bir yaşam tarzını sürdürmek hala önemlidir. Yağ kaybı hedeflenen bölgelere bağlı olarak liposuction, lokalize yağ hücrelerinin %20 ila %80’ini ortadan kaldırabilir. Tipik olarak, tek bir liposuction seansı, karın ve sırt gibi tedavi için hedeflenen geniş bir alandan lokalize yağ hücrelerinin yaklaşık dörtte birini çıkarabilir. Öte yandan, tek bir liposuction seansı, çene gibi tedavi için hedeflenen küçük bir alandan lokalize yağ hücrelerinin beşte dördüne yakınını kaldırabilir. Liposuction ameliyatı sonrası sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürerek, ameliyatın etkisini daha uzun sure koruyabilirsiniz. Düzenli egzersiz yapmak ve sağlıklı beslenmek, ameliyat yapılan bölgedeki yağ hücrelerinin içersindeki yağ miktarının artmasını önlemeye yardımcı olur.

Liposuction sonrası iyileşme süreci nasıl olur?

İlk üç gün

Basınçlı giysileri şişliğin azalmasına ve vücudunuzun yeni şekline kavuşmasına yardımcı oldukları için bunları özenle giymesi çok önemlidir. Ayrıca ameliyat bölgelerine küçük drenler de yerleştirilebilir. Bunlar, yaraların etrafında iyileşmeyi yavaşlatabilecek sıvının birikmesini önler. Eğer bu drenleriniz varsa, cerrahınız size bunların bakımını nasıl yapacağınızı ve onları ne kadar süreyle içeride tutacağını tam olarak söyleyecektir.

İyileşmenin ilk birkaç gününde orta derecede ağrı ve acı bekleyebilirsiniz. Bunları hafifletmek için reçete edilen ağrı kesiciler kullanılmalıdır. Bu süre zarfında aktivitenizi de sınırlamayı planlamalısınız. Kompresyon giysileriniz hareketlerinizi bir miktar kısıtlayabilir ancak mümkün olduğunda gereksiz aktiviteleri sınırlamak da önemlidir. Özellikle küçük çocuklarınız varsa, bu birkaç gün boyunca ev işlerinde yardım almanız önerilir.

1-2. Haftalar

İlk birkaç gün tam dinlenme ve orta derecede ağrıdan sonra, işleminizi takip eden bir veya iki hafta içinde muhtemelen ağrı ve acıda önemli bir azalma fark edeceksiniz. Birçok kişi iki hafta sonra işine dönebilir, ancak özellikle fiziksel veya zorlu bir işiniz varsa, daha iyi bir şekilde iyileşebilmek için ek izin planlamak isteyebilirsiniz.

3-5. Haftalar

Bir ay civarı, hastaların genellikle artık ağrı veya acı hissetmediği zamandır. Hala şişlik görebilirsiniz ancak bu normaldir. Şişliğin tamamen inmesi aylar sürebilir. Bu noktada muhtemel gözle görülür sonuçları da görmeye başlayacaksınız. Şişlik ve morarma iyileşmeye devam ettikçe sonuçlarınızın da iyileşeceğini unutmayın. Yaklaşık dört hafta sonra çoğu kişi çok hafif egzersizlere devam edebilir ancak yine de ağır ve yorucu aktivitelerden kaçınılmalıdır.

6. Hafta ve sonrası

Altı haftalık süre, morarma ve şişliğin yoğunluğunun azalması gerekirken, bazılarında kalıcı şişlik biraz daha uzun sürebilir. Bu noktada doktorunuz aksini söylemedikçe aktivite seviyeleriniz artık kısıtlanmayacak.

Liposuction ağrılı bir ameliyat mıdır?

Liposuction ameliyatı, genel anestezi altında yapıldığı için ameliyat sırasında ağrı hissedilmez. Ayrıca liposuction yapılan bölgelere ameliyat esnasında ağrı kesici ilaç içeren serum verilir. Bu da ağrıyı azaltır. Yinede ameliyat sonrasında ağrı gözlenebilir. İşlemden sonra ağrıyı en aza indirmek için şunları yapabilirsiniz: Doktorunuzun verdiği ağrı kesici ilaçları alın. Önerilen kompresyon giysilerini giyin çünkü bunları giymezseniz ödem yani şişiniz artar ve bu da ağrınızı daha da artırabilir. Drenleri ameliyattan sonra doktorunuzun tavsiyelerine göre yerinde tutun. Dinlenin ve rahatlamaya çalışın. Bol sıvı alın ve şişmeyi (ödemi) artıracak tuzlu yiyecek ve içecekten kaçının.

Liposuction ameliyatı ile ne kadar kilo verebilirim?

Liposuction ameliyatı ile vereceğiniz kilo, ameliyatın yapıldığı bölgeye ve liposuction tekniğine göre değişir. Genel olarak, liposuction ameliyatı  ameliyat olacak kişiyi riske atmaksızın tek seansta en fazla 4-5 litre yağ alınabilir. Bu miktar, yaklaşık 2-3 kiloya denk gelir. Ancak bu miktar hemen ameliyat sonrasında ortaya çıkmaz çünkü liposuction ameliyatı sonrasında vücut sıvılarında bir dengesizlik olmasın diye ameliyat esnasında alınan yağ kadar sıvı verilir. Liposuction ameliyatı, kilo vermek için değil, vücudun belirli bölgelerinde bulunan istenmeyen yağlardan kurtulmak için yapılan bir işlemdir. Bu nedenle, liposuction ameliyatı ile kilo vermek istiyorsanız, ameliyattan sonra sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmeniz ve kilo almamaya özen göstermeniz önemlidir.

Liposuction ameliyatının  komplikasyonları nelerdir?

Her ameliyatta olduğu gibi liposuction’ın da riskleri vardır. Bu riskler kanamayı ve anestezi komplikasyonu gibi genel riskleri  içerir. Liposuction’a özgü diğer riskler ise  şunlardır:

Kontur düzensizlikleri: Düzensiz yağ alma, zayıf cilt elastikiyeti ve yara izi nedeniyle cildiniz inişli çıkışlı, dalgalı veya solmuş görünebilir. Bu değişiklikler kalıcı olabilir.

Sıvı birikmesi: Deri altında seroma adı verilen geçici sıvı cepleri oluşabilir. Genellikle kendi kendine emilirler nadiren boşaltılmaları ve ileri tedaviler gerektiktiler.

Uyuşma: Tedavi edilen bölgelerde geçici veya kalıcı uyuşukluk hissedebilirsiniz. Bölgedeki sinirler de tahriş hissedebilir.

Enfeksiyon. Deri enfeksiyonları nadirdir ancak mümkündür. Ciddi bir cilt enfeksiyonu yaşamı tehdit edici olabilir.

Derin organ yaralanmalar: Nadiren ameliyat sırasında kullanılan ince tüp çok derine nüfuz ederse bir iç organı delebilir. Bu, organın onarılması için acil ameliyat gerektirebilir.

Yağ embolisi: Yağ parçaları kopabilir ve kan damarında sıkışıp kalabilir. Daha sonra akciğerlerde toplanabilir veya beyne gidebilirler. Yağ embolisi tıbbi bir acil durumdur.

Böbrek ve kalp sorunları: aşırı miktarda liposuction yapıldığında gözlenir ve yaşamı tehdit eden  sorunlarına neden olabilir.

Lidokain toksisitesi: Lidokain ağrının yönetilmesine yardımcı olmak için kullanılan bir ilaçtır.

Genellikle liposuction sırasında enjekte edilen sıvılarla birlikte verilir. Lidokain genellikle güvenli olmasına rağmen bazen lidokain toksisitesi meydana gelebilir ve ciddi kalp ve merkezi sinir sistemi sorunlarına neden olabilir.

Cerrahın daha geniş vücut yüzeylerinde çalışması veya aynı ameliyat sırasında birden fazla işlem yapması durumunda komplikasyon riski artar

0 312 514 22 24