background

Jinekomasti ilaçlarla tedavi edilebilir mi?

Ergenlik çağında gözlenen Jinekomasti genellikle 6 ay içersinde kendiliğinden geçer, bu nedenle özel bir tedavi yerine gözlem tercih edilir. Jinekomastinin çok büyük oranda bir nedeni bulunmaz. Eğer erkelerde göğüs büyümesine neden olan varsa  tıbbi sorunları düzeltmek ve kullanılan ilaçları kesmek tedavinin temelini oluşturur.

Jinekomastiyi tedavi etmek için tıbbi tedaviler mevcuttur, ancak bunların etkinliği ile ilgili veriler sınırlıdır. Jinekomasti tedavisi için hiçbir ilaç onaylanmamıştır; Bununla birlikte, durumu tedavi etmek için şu ilaçlar kullanılmıştır:

Testosteron replasmanı düşük testosteron seviyesine sahip yaşlı erkeklerde kısmen etkili olmuştur, ancak normal erkeklik hormonu seviyelerine sahip erkekler için etkili değildir.

Kadınlarda infertilite tedavisinde kullanılan Clomiphene jinekomasti tedavisinde kullanılmıştır.

Selektif östrojen reseptör modülatörü  tamoksifenin jinekomastide meme hacmini azalttığı gösterilmişti. Bu tip terapi genellikle şiddetli veya ağrılı jinekomasti için kullanılmıştır.

Danazol, testisler tarafından östrojen sentezini azaltan sentetik bir testosteron türevidir. Cinsiyet organlarını hormon üretmeye yönlendiren maddeler olan LH ve folikül uyarıcı hormonun (FSH) hipofiz salgılanmasını inhibe ederek çalışır. Jinekomastiyi tedavi etmek için diğer ilaçlardan daha az kullanılır.

Jinekomastide  ilaç tedavisinin erken  evrelerde daha yaralı olduğu vurgulanmıştır. Dokusal değişiklik oturduktan sonra ilaçların etkili olması muhtemel değildir ve tek olası tedavi cerrahi müdahaledir.

0 312 514 22 24