background

Estetik Karın Ameliyatları

Karın Estetiği Ameliyatları (Abdominoplasti )

Karın estetiği ameliyatları ( Abdominoplasti ) en sık yapılan estetik ameliyatlardan bir tanesidir  ve bunun pek çok nedeni vardır.  Yaş almaya rağmen güzel bir karına sahip olmayı arzulamak, hamilelik sonrası karın bölgesinde meydana gelen olumsuzlukları düzeltip daha güzel bir karına sahip olma,  yine aşırı  kilo verme sonrası ortaya çıkan sarkmalardan kurtulma istekleri de bunda rol oynar. Karın estetiği ameliyatına , Abdominoplasti operasyonu veya ‘Tummy Tuck’ cerrahisi diye de isim verilir. Bu işlem esnasında üç farklı ameliyat  yapılır. Öncelikle liposuction yapılır özellikle VASER liposuction karın estetiği ameliyatlarını çok olumlu etkilemiş ve sonuçları iyileştirmiştir. Bu girişimle bel inceltir, ilk önce yüzüstü yatırılır ve bel liposuctionu yapılır sonra sırt üstü yatırılır ve yağ almaya devam edilir. VASER liposuctionla göbek üzerindeki yağlarda daha güvenle alınabilir. Klasik liposuction bu bölgenin kanlanmasını bozabilir. Daha sonra  hamilelik  veya karın içi yağların artmasına bağlı birbirinden ayrılmış karın kasları birbirine yaklaştırılır buna ‘diastasis recti’ ameliyatı  denilir. En son olarak sarkmış cilt çıkarılır tüm bunların  sonrasında hem düz, sıkı ve güzel  bir karın olur hemde stria denilen karın çatlakları da sarkan deri ile çıkarıldığı için bunların miktarı  azalır ve bazen tamamen kaybolabilir. Ameliyat izi külot veya bikini altının  içine saklanacak şekilde planlanır.

Karın Estetiği Ameliyatı öncesinde nelere dikkat etmek gerekir?

Hastaların bu operasyonun yaklaşık 7-10 gün öncesinden kan sulandırıcı ilaç kullanmamaları  çok önemlidir. Bu ilaçlar genellikle ağrı kesici olarak kullanılırlar ve ameliyat esnasında yada sonrasında kanamaya yol açabilirler. Benzer şekilde kan sulandıran ek gıdalardan ( balık yağı), vitaminlerden ( E vitamini) uzak durmak gerekir. Ameliyat öncesinde eksiksiz bir şekilde biyokimyasal testler yapılıp özellikle, karaciğer, böbrek gibi organların fonksiyonları kontrol edilmelidir. Eğer hasta aşırı sigara içiyorsa, geçirilmiş bir akciğer rahatsızlığı varsa akciğer fonksiyonları da gözden geçirilmelidir. Bu operasyonda potansiyel tehlike bacaklarda bulunan varislerden kaynaklanabilecek pıhtılardır ve  gözden kaçırılmamalıdır. Varislerin varlığında bunlardan gelişecek pıhtıların önlenmesi çok önemlidir.

Şeker hastalığı veya yüksek tansiyonu olanlar bu operasyonu geçirebilirler mi?

Eğer kan şekeri tıbbi tedavi ile normal sınırlar içerisinde ise bu operasyon yapılabilir. Yüksek tansiyonu olan bir bireyde karın estetiği ameliyatını eğer tansiyonu ilaçlar ile kontrol altında yani normal sınırlar içinde ise olabilir. Aksi takdirde bu değerler tedavi ile normal sınırlara ulaşılana kadar operasyon ertelenmelidir.

Sigara içenlerde karın estetiği operasyonu güvenle olabilirler mi?

Hastanın  ameliyattan 4 hafta önce sigarayı bırakması ve ameliyat sonrası bir sürede içilmemesi önerilir. Bunlara  rağmen sigara içenlerde yara iyileşme sorunları gözlenebilir.

Daha önce karın bölgesinden ameliyat olanların karın estetiği ameliyatı olmalarında bir sakınca varmıdır?

Önceki karın ameliyatı  karında  yatay ve uzun bir kesi yapılmışsa  örneğin açık safra kesesi ameliyatı olmuşsa liposuctionla yağ alma operasyonları yapılabilir ancak klasik tam karın germe ameliyatı yapılması uygun olmaz. Bu tür durumlarda ters karın germe ameliyatı yapılabilir. Ters karın germe ameliyatında iz memelerin altında kalır. Şayet önceki ameliyat sonrası karın ön yüzünde dikey bir iz kalmışsa bu iz kullanılarak karın estetiği ameliyatı yapılabilir. Eğer laparoskopik yani karın duvarı  üzerindeki küçük deliklerden girilerek yapılmışsa karın estetiği ameliyatları  yapılabilir. Ancak laparoskopik  girişimler dahil olmak üzere önceki cerrahilerin karın fıtığına yol açabileceği de unutulmamalıdır.

Karın estetiği ameliyatında hangi teknikler kullanılır?

Her karın estetiği adayındaki sorun farklı olur. Herkese  aynı teknik kullanılmaz. Eğer sadece belirli bölgelerde yağ birikmesi varsa yağlar liposuctionla alınabilir. Bu sırada cilde de gerginlik vermek istenirse yada daha önce liposuction yapılmışsa ultrasonik liposuction ( VASER ) kullanılabilir.

Eğer yağ fazlalıklarına göbek altında cilt fazlalığı da eşlik ediyorsa göbek altındaki fazla cilt çıkarılır. Diğer bölgelerden yağ liposuction ile  alınır. Eğer göbek altı  karın kasları da gevşekse bu esnada bunlarda sıkılaştırılır, bu operasyona mini abdominoplasti denilir. Eğer problemler tüm karın duvarını  ilgilendiriyorsa tam karın germe ameliyatı yapılır. Fazla yağlar liposuctionla  alınır,   karın kasları birbirlerine dikilir ve sarkan fazla cilt çıkarılır. Yeni bir göbek deliği hazırlanır  bu  operasyona tam karın germe denilir. Kesi izi ameliyat öncesi planlama yapılırken hastanın tercih ettiği bir külot  altında saklanacak şekilde yerleştirilir.

Hangi Anestezi Yöntemi tercih edilir?

Karın estetiği ameliyatlarında genel anestezi tercih edilir.

Karın estetiği ameliyatı ile beraber diğer estetik ameliyatlar uygulanabilir mi?

Eğer uygun bir hasta olursa meme estetikleri yapılabilir, bacaklarda bulunan yağ fazlaları liposuctionla alınabilir. Uyluk,  kol  ve sırt germe ameliyatları yapılabilir.  Genital estetikler birlikte yapılabilir.

Karın estetiği ameliyatlarında dren kullanımı nasıl olur?

Diren kullanımı olgudan olguya değişiklik gösterir. Özellikle VASER liposuction yapılmışsa liposuction öncesi verilen  sıvının ve parçalanmış yağ dokusunun tamamen  dışarı çıkması için dren tercih edilir. Drenden gelen sıvı miktarı günde 30 cc civarına düşünce  diren çekilir.

Abdominoplasti ameliyatı  sonrası ağrılı mıdır?

Ameliyat sonrası ağrıyı gidermek için hem liposuction yapılan alana verilen sıvılarının içine hem de sıkı bir karın oluşturmak için ve birbirine dikilen karın kaslarının içine lokal anestezik ilaçlar verilir. Bu ilaçlar  ameliyat sonrası hastalarımızı çok rahatlatır. Ayrıca ameliyat sonrası erken dönemde damar yoluyla daha sonrada ağızdan ağrı kesici ilaçlar verilir.

Abdominoplasti  ameliyatı sonrasında özel korseler giyilir mi?

Ameliyat esnasında hastanın bacakları toplardamarlarda pıhtı oluşumunu önlemek için özel pompalarla kirli kanın kalbe dönüşü artırılır. Hem pıhtı oluşumunu  hem de  oluşacak ödemi  azaltmak için ameliyat sonrası varis çorapları giydirilir. Karın üzerinde meydana gelen gerilmeyi azaltmak için beli biraz bükülür. Ameliyatı takiben baskılı bir giysi ( korse) giydirilir. Bu işlemdeki amaç ölü boşlukları ve doku şişmesini azaltmaktır.

Baskılı iç giysiler yada korse ne kadar süre giyilir?

Önerilen 4 hafta devamlı , 8 haftada geceleri giyinilmesidir. Ancak bu süreler kişiden kişiye değişebilir.

Karın estetiği ameliyatı sonrası  nelere dikkat edilmelidir?

İlk hafta hastanın yürüme esnasında koruma için belini hafif bükmesi önerilir. Özellikle ilk günlerde hemen ayağa kalkmamalı önce yatak kenarında oturmalı sonra yavaş, yavaş yatak kenarında kontrollü bir yürüme yapmalıdır. İlk hafta  dikkatli bir şekilde dinlenmelidir. Bu esnada bol sıvı almalı,  proteinden zengin beslenmelidir.

Derin nefes almak, varsa balgam çıkarmak çok önemlidir. Hastaneden çıkarken solunum eğersizleri için triflo aleti verilir mutlaka bu çalışmalar yapılmalıdır. Eğer yeterince iyi solunum ezersizi yapılmazsa zatürre  olunabilir.

İkinci hafta hafif aktiviteler ve iş yaşamı başlayabilir ancak aşırı egzersizden mutlaka kaçınmalıdır. Üçüncü hafta şişler azalmaya başlar. Dört ile altı hafta arası tamamen normal aktiviteler başlayabilir. Elde edilen karındaki yeni güzel form belirginleşir.
Altı ay sonrası kalan tüm şişkinlikler kaybolur ve sonuç ortaya çıkar.

Karın estetiği ameliyatından sonra dikişler kaçıncı günde alınır?

Karın germe ameliyatında gizli dikiş kullanılır , alınmasına gerek yoktur . Dikişler kendi kendine erir.

Karın estetiği ameliyatlarının sonuçları kalıcı mıdır?

Sağlıklı bir yaşam biçimi ile beraber  aşırı  kilo alınmadığı  sürece karın estetiği ameliyatlarının güzel sonuçları uzun sürelidir.

0 312 514 22 24