background

Botoksun Etkinliğini Etkileyen Faktörler

Ankara Botoksun etkilerinin ortaya çıkması için geçen süre kişiden kişiye değişir ve bu nedenle ömrü de değişir. Tedavinin etkilerinin ne kadar süreceğini etkileyebilecek çeşitli unsurlar vardır. En önemlisi uygun dozda serum ile karıştırılması ve önerilen sürede kullanılmasıdır. Bunun yanı sıra etkileyen faktörler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

Bireysel Metabolizmanız ve metabolizmanızın hızı, tedavinizin etkilerinin ne kadar süreceği konusunda önemli rol oynar. Metabolizmanız ne kadar hızlı olursa, vücudunuz Botoksu o kadar hızlı ortadan kaldıracak ve etkilerini azaltacaktır. Daha yavaş bir metabolizmaya sahip olanlar genellikle bunun tersini yaşarlar. Fiziksel performansı iyi olan kişilerin yüksek bir metabolizmaları vardır ve muhtemelen bu kişilerde botoksun etkisi daha kısa olacaktır.

Botoxun etkinliği etkileyen diğer bir faktör botox uygulanan kasın boyutudur. Alın bölgesindeki frontalis kası gibi daha büyük kaslarda yapılan tedaviler, kaz ayaklarından sorumlu olanlar gibi daha küçük kaslarda yapılan tedavilere göre daha kısa sürelidir. Ancak botox uygulanan kas sık kullanılırsa örneğin kaz ayaklarına botox yapılan kişi devamlı güneşe maruz kalır ve korunmazsa gözlerini sıklıkla kısmaya çalışacağı için botoksun etkinliği azalabilir. Ortalama olarak frontalis kasını hedef alan tedaviler yaklaşık 3 ay, gözleri hedef alan tedaviler ise ortalama 4 ay sürebilmektedir.

Kullanılan botoks dozu ne kadar az olursa, enjeksiyon bölgesindeki kaslara hareket o kadar hızlı dönecektir. İlk kez uygulayanların çoğu için aşırı enjeksiyon yapmamak en iyisidir, bu nedenle kişinin  Botoks’a karşı  tepkisine aşina olana kadar genellikle daha ılımlı dozlar kullanılır. İlk kullanımdan sonra, hastalar genellikle daha güçlü, daha yoğunlaştırılmış dozlarla ve daha uzun süren etkilerle başa çıkabilirler.

Yaşlandıkça, cildimizin elastikiyeti ve kollajen üretme yeteneği azalır. Yaşlanmanın etkilerinden biridir ve daha derin kırışıklıklara ve ince çizgilerin daha belirgin hale gelmesine neden olur. Bu hastalarda Botoxun etkileri genellikle daha hızlı geçer.

Botoxun etkinliğinin süresi uzatılabilir mi?

Botox oluşturmak için kullanılan botulinum toksini çinkoya bağımlıdır çinko takviyelerinin  tedaviden birkaç gün önce alındığında botoksun etki süresini uzattığı bildirilmiştir..

Tedavinizden hemen sonra aşırı egzersiz yaparsanız, metabolizmanızdaki egzersiz sonrası artış, hedef bölgeyi etkileme şansı bulamadan botoksu yıkıp vücudunuzdan temizleyebilir. Her türlü egzersizi yapmak için tedavinizden sonra en az 24 saat beklemek genellikle en iyisidir.

Yukarıda belirtildiği gibi, ilk kez tedaviler en kısa sürelere sahip olma eğilimindedir. Tedavilerinizde ne kadar düzenli olursanız, etkinliği o kadar uzun sürer.

0 312 514 22 24